Skip to content

Starši

Debeli rtič

Zimske počitnice na Debelem Rtiču

Starši, pozdravljeni,

RKS-OZ Celje tudi naši šoli ponuja brezplačno letovanje na Debelem Rtiču v času zimskih počitnic (15. 2.  – 22. 2. 2025), za dva učenca med 7. in 13. letom starosti.

Če bi svojemu otroku radi omogočili letovanje, ki bi mu polepšalo ali olajšalo počitnice, izpolnite dokumentacijo, ki jo pošiljamo v prilogah, in jo do 3. 2. 2025 vrnite pedagoginji v šoli.

Na letovanje bomo prijavili prva dva učenca po vrstnem redu prejete dokumentacije.

Zato vabljeni, da pohitite.

Marina Hojnik Tanko, pedagoginja

PRILOGE:

Zimske počitnice na Debelem Rtiču Read More »

Deklica v stiski

Botrstvo v Sloveniji

Spoštovani starši,

humanitarni program Botrstvo v Sloveniji, ki poteka pod okriljem Zveze Anita Ogulin in ZPM, poziva starše, ki se soočajo s finančnimi stiskami, naj se obrnejo na nas po pomoč.

V zadnjih letih opažamo, da se povečuje stiska zaposlenih staršev, ki kljub zaposlitvi ne zmorejo preživeti meseca. Država jih pogosto spregleda, čeprav njihovi nizki dohodki ne pokrijejo mesečnih stroškov. V program so vključeni tudi otroci, ki prihajajo iz družin, katerih starši so zaradi zdravstvenih težav omejeni pri iskanju zaposlitve, in družin, katerih družinski položaj se je spremenil zaradi nenadnega dogodka (izguba službe, bolezen, smrt, ločitev, naravna nesreča itd.).

Program Botrstvo v Sloveniji je zasnovan tako, da vsakemu otroku zagotovi botra, ki mesečno prispeva najmanj 30 EUR za kritje stroškov osnovnih in šolskih stroškov, ter interesnih dejavnosti.

Povezava med botrom in otrokom je povsem anonimna. Program je namenjen otrokom iz cele Slovenije, starejšim od 3 let, vanj pa se lahko vključi tudi več otrok iz iste družine, če obiskujejo izobraževalno ustanovo.

Za vključitev v program je potrebno izpolniti vlogo, ki je dostopna na naslednji povezavi: https://www.boter.si/wp-content/uploads/2024/01/Vloga-Botrstvo-2024-3.pdf

Vemo, da je težko prositi za pomoč, saj to pogosto prinaša občutke sramu in negotovosti. Zato želimo poudariti, da prošnja za pomoč ne pomeni nemoči in je dejanje poguma.

Vsak se lahko znajde v situaciji, ko potrebuje podporo in spodbudo sočloveka, da lahko ponovno zaživi samostojno. Pogosto zadostuje že enoletna vključenost, da si družine opomorejo in samozavestno nadaljujejo svojo pot.

Če poznate koga ali pa ste se sami znašli v stiski, ne oklevajte in oddajte vlogo.

Skupaj smo močnejši.

Ekipa programa Botrstvo v Sloveniji

[email protected]
tel: 0820 52 693
www.boter.si

Otrok simbolično - Botrstvo v Sloveniji

Botrstvo v Sloveniji Read More »

Slika vejpa

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?

Zala Potočnik in mag. Vesna Starman iz Svetovalnega centra Istre vsem staršem svetujeta, naj se z otrokom odkrito pogovorijo o škodljivostih uporabe vejpov, naj bodo bolj pozorni na vsebino šolske torbe in (skritih) kotičkov v otroški sobi. Trudijo naj se za čvrst in zaupljiv odnos z otrokom, ki naj ga spremljajo in nadzirajo, na kakšen način in s kom se druži, preživlja prosti čas.

Če odkrijejo uporabo tobačnih izdelkov, je po njunih besedah nujen ustrezen odziv in odkrit, temeljit pogovor z otrokom, pomemben pa je tudi zgled staršev in navajanje na zdrav življenjski slog družine že od otrokovega predšolskega obdobja.

Staršem ob morebitnem odkritju, da otrok uporablja tobačne izdelke, svetujeta, naj k situaciji pristopijo previdno in občutljivo. Predlagata pogovor, ob katerem sprva izrazite skrb in zanimanje, zakaj je otrok začel kaditi, ter poslušajte brez obsojanja in kritiziranja. Zatem razložite posledice kajenja na zdravje, postavite meje in določite posledice, če bo še kadil, ter ponudite pomoč pri opuščanju. 

Ob vsem skušajte biti tudi sami pozitiven zgled, ne kadite in skrbite za svoje zdravje ter se zavedajte, da je opustitev kajenja težak proces in da lahko traja več časa, preden vaš otrok uspe. Kot starš je pomembno, da svojemu otroku nudite podporo, spodbudo in vire, ki bodo pomagali opustiti kajenje in voditi zdravo življenje brez kajenja.

Koraki, ki jih lahko storijo starši, če ugotovijo, da otrok uporablja ali so pri njem našli tobačne izdelke: 

Začnite pogovor tako, da izrazite skrb in otroka vprašate, zakaj je začel kaditi. Poslušajte njegov odgovor brez obsojanja ali kritiziranja.

Otroka poučite. Razložite mu nevarnosti kajenja in z njim povezana zdravstvena tveganja. Podajte dejanske informacije o učinkih kajenja na telo in o dolgoročnih posledicah.

Postavite jasne meje. Otroku pojasnite, da kajenje ni dovoljeno, in razložite posledice, če bo še naprej kadil.

Ponudite podporo. Povejte otroku, da ste tam, da ga podpirate in mu pomagate opustiti kajenje. Ponudite mu pomoč pri iskanju virov, kot sta svetovanje ali nikotinska nadomestna terapija, da bi mu pomagali pri opuščanju.

Bodite pozitiven zgled. Če kadite, je pomembno, da prenehate kaditi in ste svojemu otroku pozitiven zgled. Pokažite jim, da jemljete svoje zdravje resno in spodbujajte zdravo vedenje.

Pri svojem delu zaznavajo, da mladostniki največkrat kot razlog kajenja navajajo sprostitev. “Življenje dojemajo kot stresno, neobvladljivo,” sta opozorili Zala Potočnik in mag. Vesna Starman. 

Odgovornost je zagotovo tudi na odraslih, ki smo nanje prenesli svoje strahove, svoja pričakovanja, svoj stil življenja, ne da bi jih prej opremili z orodji, ki bi jim pomagali pri obvladovanju stresa in soočanju z izzivi. “Pozabili smo, da imajo otroci pravico do brezskrbnega otroštva, do varnega preizkušanja svojih zmožnosti, do napak, do sanj …”

A vse je mogoče popraviti ali vsaj omiliti in sogovornici sta prepričani, da bomo odrasli največ naredili, če bomo otrokom zgled z zdravim načinom življenja in veščinami, kot sta denimo sproščanje in samozavest reči ne, ter predvsem z odnosom do življenja.

Pomoč lahko starši poiščejo pri pediatrih, v centrih za promocijo zdravja, v centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov in drugih inštitucijah, ki nudijo pomoč pri odvajanju od odvisnosti.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp? Read More »

Neodvisen.tv - seminar Spletne sence 2024

Spletne sence

Torek, 3. december ob 20.00 na Neodvisen.TV

Voditelj: Bojan KODELJA 

Gost v studiu: Robert TEKAVEC, višji kriminalistični inšpektor

Tematika:

  • 1. del: Skrite nevarnosti spleta

    • Najpogostejše oblike nevidnega kriminala na spletu v Sloveniji.

    • Spletno nasilje in izsiljevanje.

    • Vloga družbenih omrežij pri širjenju spletnih groženj.

  • 2. del: Ukrepanje ob spletnem kriminalu

    • Pomen in vloga policije.

    • Prvi koraki ob kraji identitete, spletnem nasilju ali grožnjah.

  • 3. del: Ključna znanja za varno vodenje otroka po spletu

    • Prepoznavanje tveganj in pasti, ki prežijo na otroka na internetu.

    • Pomen odprtega pogovora in gradnje zaupanja med staršem in otrokom.

    • Uporaba varnostnih nastavitev in digitalnih orodij za zaščito otrok.

MOŽNOST POSTAVLJANJA VPRAŠANJ V ŽIVO

Geslo za dostop  ni potrebno. 

Spletne sence Read More »

Škodljiv dim

Vabilo na predavanje o uporabi elektronskih cigaret in drugih tobačnih izdelkov- november 2024

Spoštovani,

uporaba elektronskih cigaret (vejpi), ogrevanih tobačnih izdelkov, nikotinskih vrečk (beli snus) in brezdimnih tobačnih izdelkov (snus, fuge, tobak za žvečenje) v Sloveniji med mladostniki narašča. S ciljem, da podamo verodostojne informacije o teh izdelkih šolskim delavcem in staršem, v novembru ponovno 2024 pripravljamo online predavanje na to temo. Predavanje ni namenjeno otrokom ali mladostnikom.

Vljudno prosimo, da šole vabilo posredujete šolskim delavcem na šoli in tudi staršem učencev/dijakov vaše šole, da se bodo lahko udeležili predavanja. Glede na to, da uporabo teh izdelkov beležimo že pri otrocih in mlajših najstnikih ter glede na to, da govorimo tudi o preprečevanju uporabe teh izdelkov, vas prosimo, da vabilo posredujete šolskim delavcem in staršem vseh razredov/letnikov vaše šole.

Predavala bo Helena Koprivnikar, zdravnica in specialistka javnega zdravja, zaposlena na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Govora bo o tem, kaj danes vemo o teh izdelkih, zakaj je njihova uporaba še posebej tvegana za otroke, mladostnike in mlade odrasle, kakšna je razširjenost uporabe v Sloveniji in kako te izdelke ureja slovenska zakonodaja. Po predstavitvi bo čas za vprašanja udeležencev.

Predavanje bo potekalo v sredo, 13. 11. 2024 ob 16 uri.

Za udeležbo na predavanju se prijavite na povezavihttps://anketa.nijz.si/a/b9c685eb

Prijava je možna do vključno ponedeljka, 12. 11. do 12 ure oziroma zapolnitve prostih mest.

Prijavljenim bomo posredovali povezavo do aplikacije ZOOM na dan predavanja.

V kolikor se predavanja ne morete udeležiti, vas pa tema zanima, si lahko ogledate tudi posnetek enega od predhodnih predavanj na povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=yhB9vPySljI

Več informacij o različnih izdelkih s tobakom ali nikotinom lahko dobite tudi na spletni strani NIJZ, na povezavi: https://nijz.si/zivljenjski-slog/tobacni-in-povezani-izdelki/, v zavihku Informacije za odrasle, vključno s podkastom o teh izdelkih. V drugem zavihku so na voljo tudi informacije za mladostnike in mlade odrasle. Informacije o elektronskih cigaretah in ogrevanih tobačnih izdelkih so na voljo tudi v dveh kratkih videih Svetovne zdravstvene organizacije v slovenskem jeziku:

–         elektronske cigarete: https://www.youtube.com/watch?v=8vQZs4TlnFY

–         ogrevani tobačni izdelki: https://www.youtube.com/watch?v=zrjox2Bb3PA

S prijaznimi pozdravi,

sodelavci Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

NIJZ - Nacionalni inštitut za javno zdravje

Vabilo na predavanje o uporabi elektronskih cigaret in drugih tobačnih izdelkov- november 2024 Read More »

Scroll to Top