Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Zala Potočnik in mag. Vesna Starman iz Svetovalnega centra Istre vsem staršem svetujeta, naj se z otrokom odkrito pogovorijo o škodljivostih uporabe vejpov, naj bodo bolj pozorni na vsebino šolske torbe in (skritih) kotičkov v otroški sobi. Trudijo naj se za čvrst in zaupljiv odnos z otrokom, ki naj ga spremljajo in nadzirajo, na kakšen način in s kom se druži, preživlja prosti čas.
Če odkrijejo uporabo tobačnih izdelkov, je po njunih besedah nujen ustrezen odziv in odkrit, temeljit pogovor z otrokom, pomemben pa je tudi zgled staršev in navajanje na zdrav življenjski slog družine že od otrokovega predšolskega obdobja.
Staršem ob morebitnem odkritju, da otrok uporablja tobačne izdelke, svetujeta, naj k situaciji pristopijo previdno in občutljivo. Predlagata pogovor, ob katerem sprva izrazite skrb in zanimanje, zakaj je otrok začel kaditi, ter poslušajte brez obsojanja in kritiziranja. Zatem razložite posledice kajenja na zdravje, postavite meje in določite posledice, če bo še kadil, ter ponudite pomoč pri opuščanju.
Ob vsem skušajte biti tudi sami pozitiven zgled, ne kadite in skrbite za svoje zdravje ter se zavedajte, da je opustitev kajenja težak proces in da lahko traja več časa, preden vaš otrok uspe. Kot starš je pomembno, da svojemu otroku nudite podporo, spodbudo in vire, ki bodo pomagali opustiti kajenje in voditi zdravo življenje brez kajenja.
Koraki, ki jih lahko storijo starši, če ugotovijo, da otrok uporablja ali so pri njem našli tobačne izdelke:
Začnite pogovor tako, da izrazite skrb in otroka vprašate, zakaj je začel kaditi. Poslušajte njegov odgovor brez obsojanja ali kritiziranja.
Otroka poučite. Razložite mu nevarnosti kajenja in z njim povezana zdravstvena tveganja. Podajte dejanske informacije o učinkih kajenja na telo in o dolgoročnih posledicah.
Postavite jasne meje. Otroku pojasnite, da kajenje ni dovoljeno, in razložite posledice, če bo še naprej kadil.
Ponudite podporo. Povejte otroku, da ste tam, da ga podpirate in mu pomagate opustiti kajenje. Ponudite mu pomoč pri iskanju virov, kot sta svetovanje ali nikotinska nadomestna terapija, da bi mu pomagali pri opuščanju.
Bodite pozitiven zgled. Če kadite, je pomembno, da prenehate kaditi in ste svojemu otroku pozitiven zgled. Pokažite jim, da jemljete svoje zdravje resno in spodbujajte zdravo vedenje.
Pri svojem delu zaznavajo, da mladostniki največkrat kot razlog kajenja navajajo sprostitev. “Življenje dojemajo kot stresno, neobvladljivo,” sta opozorili Zala Potočnik in mag. Vesna Starman.
Odgovornost je zagotovo tudi na odraslih, ki smo nanje prenesli svoje strahove, svoja pričakovanja, svoj stil življenja, ne da bi jih prej opremili z orodji, ki bi jim pomagali pri obvladovanju stresa in soočanju z izzivi. “Pozabili smo, da imajo otroci pravico do brezskrbnega otroštva, do varnega preizkušanja svojih zmožnosti, do napak, do sanj …”
A vse je mogoče popraviti ali vsaj omiliti in sogovornici sta prepričani, da bomo odrasli največ naredili, če bomo otrokom zgled z zdravim načinom življenja in veščinami, kot sta denimo sproščanje in samozavest reči ne, ter predvsem z odnosom do življenja.
Pomoč lahko starši poiščejo pri pediatrih, v centrih za promocijo zdravja, v centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov in drugih inštitucijah, ki nudijo pomoč pri odvajanju od odvisnosti.
Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp? Read More »