Noč knjige na temo skupnosti
Noč knjige na temo skupnosti, je v tem letu dodaten delček mozaika, katerega gradimo tekom celotnega šolskega leta. Aktualna dogajanja po svetu in v naši neposredni bližini, nas namreč vsak dan nagovarjajo in hkrati opominjamo, da pripadnost, sprejetost v neko družbo, skupnost nikakor ni samoumevna.
Skupnost tvorijo posamezniki, ki jih med seboj povezujejo skupni interesi, cilji in potrebe. Takšno skupnost predstavlja tudi šola, kot institucija katere cilj je prenašanje znanja učnih načrtov in »šole življenja« na mlajše predstavnike, ki trenutno tvorijo šolsko celoto in oblikujejo tiste zasnove, ki jih bodo kasneje vodile v različne skupnosti.


To leto so učenci 3., 4. in 6. razredov s spoznavanje vsebine slikanice TRI VPRAŠANJA razmišljali o sebi, svojem bivanju v neki skupnosti in pripadnosti, ki jo ob tem zaznajo. Ob tem smo s prebiranjem pravljice želele, da učenci razmišljajo in si predstavljajo svoje življenjske situacije, ko se jim je porodilo vprašanje, kdaj, kako in komu je prav, da pomagam ter kako se ob tem, ko se nekomu približam počutim. Po prebranem smo se osredotočale na osvojitev ciljev, ki so bili usmerjeni v estetska doživljanja ob pravljici, razmišljanje o povsem življenjskih vprašanjih ter likovno ustvarjanje.
Učencem je bila vsebina predstavljena v tednu ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, ki je 23. aprila. To je tudi čas, ko se po Sloveniji odvijajo številni kulturni dogodki, povezani s knjigo in branjem v akciji NOČ KNJIGE 2025. Ob prebiranju Nikolajeve zgodbe, se je učence usmerjalo v razmišljanje o sodelovanju, pripadnosti in skupnosti, na njim primeren način in v to smer se je nadaljevalo tudi izdelovanje izdelkov v simbolični obliki papirnatega zmaja. Zmaj vsakega posameznika oz. oddelka s sporočilom/sporočili na svojem »repu«, služi kot opomnik pripadnosti neki skupnosti kadar imajo učenci občutek nepripadnosti, manjvrednosti ali so v kakšni dilemi.

Do sporočil, izraženih v besednih zvezah ali besedah, so učenci prišli s pomočjo sodelovanja s sošolcem, saj so drug drugemu postavljali vprašanji: Kaj te povezuje z mano? in Kako lahko sodelujeva?.
Učenci so zapis opravili kot opomnik samemu sebi ter zapis shranili v zmajevem »žepku«, spet drugi pa so se odločili, da je prav svojo besedo vzpodbude deliti z drugimi.
Naša šola v projektu Noč knjige sodeluje že kar nekaj let. Pohvaliti je potrebno pobudo Amnesty International k sodelovanju šol in vrtcev v projektu Noč knjige, ki omogoča brezplačno pridobitev izbrane knjige z aktualnega seznama in vsebinske usmeritve obravnave zgodbe. Z objavami dogodkov na spletni strani Noč knjige pa ima šola možnost promoviranja lastnih literarnih dogodkov in sodelovanja z Amnesty International ter pregleda drugega dogajanja v širšem slovenskem prostoru.

Mentorice: E. Ambrož Hadžič, M. Horjak in D. Milojević
Noč knjige na temo skupnosti Read More »