April, mesec knjige

April je mesec prebujanja. Vsak nov pomladni dan se v naravi odpre nov cvet. Tako, kot bi vsak dan odprli knjigo na novi strani. V mesecu knjige bi lahko odpirali nova poglavja dni, posvečenih knjigi. 2. april je mednarodni dan knjig za otroke, saj se je na ta dan pred več kot 200 leti rodil slavni pravljičar Hans Christian Andersen. Vsako leto druga država pošlje v svet poslanico v literarni in likovni obliki. Letos je to Grčija s pesmijo Jaz sem knjiga, preberi me!

21. aprila je praznik slovenske knjige, 23. aprila pa po celem svetu praznujemo dan knjige in avtorskih pravic. Leta 1995 je ta dan razglasil Unesco z namenom, da širi zavedanje o pomenu literature, branja in knjige nasploh. Ta dan izhaja iz kulturne dediščine Katalonije, ko si ljudje poleg knjige podarjajo še vrtnico. Ob tem radi rečejo: »Vrtnica je za ljubezen, knjiga pa za vedno!«

Noč knjige je mednarodni dogodek, s katerim še posebej obeležujemo ta dan. Njegov namen je preko najrazličnejših kulturnih dogodkov promovirati branje in knjigo v vseh plasteh družbe. V šolski knjižnici se v sklopu slovenske Noči knjige družimo ob knjigi, ki nam jo podari nevladna organizacija Amnesty International z namenom, da se s pomočjo knjige učimo o človekovih pravicah. Letos je to slikanica Vrtiljak.

Mongolski pregovor pravi: »Sončni vzhod prebuja naravo, branje knjig razsvetljuje glavo.« Naj bo zate, ki šele postajaš bralec, in zate, ki si to že, pa si lahko vedno boljši, april mesec, ko na tebi lasten način podariš svojemu bližnjemu nekaj, kar se povezuje s knjigo. Lahko je to res knjiga, lahko je njen naslov, ki ga nekomu priporočaš, ali morda lepa misel, ki si jo nazadnje prebral … Naj bo tudi knjiga tista, ki prebuja in povezuje naš skupni svet.

Knjižničarka Dragica Milojević