Vsako leto pod okriljem Slovenske nacionalne komisije za Unesco na nacionalni ravni poteka mesec skupnega branja. Namen te obsežne akcije je, da spodbudi k branju vse generacije in jih s pomočjo bralne kulture med seboj tudi povezuje. Letošnji namen Nacionalnega meseca skupnega branja je narediti branje bolj vidno. Osrednja tema zajema branje v javnem prostoru. Vprašajmo se, kje najraje beremo, kadar to ne počnemo doma? Kam vzamemo s seboj tudi knjigo? Se pogovarjamo o knjigah in če se, s kom najraje? Ali beremo tudi drugim?
Branje je lahko navdih za oblikovanje novih, neobičajnih prostorov učenja, druženja, ustvarjanja. Knjiga ustvarja varen prostor kritičnega mišljenja, reševanja problemov, spoštljive komunikacije in medsebojnega razumevanja. Knjiga in z njo branje izboljšujeta in bogatita družbo.
V šolski knjižnici smo se s prvošolci družili ob slikanici Protideževna juha, avtorice Majde Koren in ilustratorke Ane Maraž. Najprej smo prisluhnili dežnim kapljam, da smo si pričarali deževno vreme, nato pa prisluhnili pravljici. Ta je govorila o otrocih, ki so svoj dolgčas v deževnem vremenu pregnali s skupinskim kuhanjem protideževne juhe in igrivim štetjem, naposled pa vendarle dočakali sonce, ki je pokukalo izza oblakov mesteca Hišaprihiši.
Žepna pravljica prvošolcev je tokrat dobila obliko hišice, na katero so narisali dogodek iz pravljice in nato pripovedovali drugim doma ali kje drugje. Nekatere so razstavljene na razstavi v šolski avli.
knjižničarka Dragica Milojević