V projektu Mlekastično smo raziskovali in ugotavljali, kako na naše mize pride mleko, ki ga vsi obožujemo. V mesecu maju smo obiskali kmetijo Reberšak v našem šolskem okolišu, ki jo vodi mlad kmetovalec Leon. Razložil in pokazal nam je, kaj vse mora zgodaj zjutraj narediti prav vsak dan. Ker sami nismo smeli pomolsti krave, nam je natančno demonstriral, kako stisne seske. Peljal nas je do njegove »mlekarne«, kamor spravi mleko, ga ohladi, sam ga tudi segreje do ustrezne temperature in ga nato natoči v sterilizirane steklenice.
Mleko sam dostavi v manjše trgovine, prodaja ga tudi na tržnicah po Sloveniji. Povedal nam je, da je njegova kmetija prva kmetija, ki je v letu 2016 prejela certifikat za seneno kravje in kozje mleko. Njegovo mleko smo tudi poizkusili. Zelo je bilo okusno. Še bolj pa nam je bil všeč jogurt z okusom vanilije. Leon na svoji kmetiji iz senenega mleka, poleg različnih vrst jogurtov, naredi tudi sladko skuto, čvrste in tekoče jogurte, kislo mleko, mlade sire, trde in poltrde sire ter sire za žar.
Ker krav nismo molzli na kmetiji, smo to preizkusili v šoli s pomočjo plastične rokavice. V konice prstov na plastični rokavici smo naredili manjše luknje, v rokavico natočili vodo, učiteljica nam je rokavico močno držala, mi pa smo stiskali prstke, da je iz njih pritekla voda. Bilo je zelo težko.
Na ekskurziji na Mini ranču v Šempetru v Savinjski dolini pa smo se preizkusili tudi v molzenju umetne krave in koze, kar je bilo dosti lažje.
V šoli smo po našem obisku kmetije Reberšak še enkrat ponovili znanje o tem, kako pride mleko na naše mize, in sicer s pomočjo posnetkov in slik na projekcijah. Po pregledu vse posnetkov in slik nas je čakalo reševanje delovnih listov, ki smo jih našli na spletni strani Mlekastično. V skupinah smo razmišljali, kako potuje mleko od kmetije do naših miz.
Učiteljica nam je razdelila liste, mi smo jih najprej pobarvali, potem pa jih s skupnimi močmi postavili v pravilni vrstni red in si naredili slikanico.
Svetovni dan mleka smo obeležili z mlečno malico, ki smo jo imeli en dan prej, saj smo na svetovni dan mleka imeli ekskurzijo in domačega mleka nismo mogli odnesti s seboj za malico, saj bi se sigurno spremenil v kislo (beri skisano) mleko😉.
Pri pouku slovenščine smo razmišljali o mleku in nastalo je kar nekaj smešnih kratkih zgodbic:
Pred davnimi časi je živelo mleko. To mleko je bilo čudežno mleko. To mleko se je lahko tudi smučalo, tudi hodilo je lahko in tudi teklo je. Ko je bila noč, je mleko šlo spat.
Kosta, 1. a
Mleko hodi po cesti in ga povozi avto. Mleko zakriči: »AAAAAAAAAAA!«
Pride vesela mačka in ga poliže.
Patrik P., 1. a
Na kmetiji je živela kravica Liska in z njo fant, ki mu je bilo ime Anže. Nekoč jo je pomolzel in kravica Liska ga je brcnila. Kravica Liska je žalostna zbežala.
Kristina, 1. a
Kdo je naredil mleko? Mogoče ljudje? Ne, mogoče krava. Ja, krava je naredila mleko. Nesla ga je v kuhinjo. Ali tudi ti piješ mleko?
Miha, 1. a
Nekoč je živel en planet z imenom Mleko. Tam so se kopali v mleku. Hiše so bile iz jogurta, ljudje so bili iz skute in krave in konji so bili iz smetane.
Anš, 1. a
Mleko je prijazno do nas. Tudi do mene je mleko prijazno. Vsak dan ga pijem in sva najboljša prijatelja. Hodiva po svetu in šla sva že na kokakolo. Na koncu sva skupaj šla v park.
Ana, 1. a
Mleko, mleko, belo je.
Sladko, sladko, sladko je.
Mleko nam je dobro,
mleko super dobro je.
Kaj, če mleka več ne bo?
Žalostni bomo,
ker mleko dobro je.
Ella, 1. a












