UNESCO ASPnet

UNESCO ASPnet

Kazalo vsebine

Splošno o slovenski mreži UNESCO ASPnet

Naša šola je že 23 let ena od izobraževalnih ustanov globalne UNESCO mreže v 180 državah sveta. Življenje in delo šole je prežeto z UNESCO-vimi temami:

  1. Svetovni problemi in vloga OZN pri njihovem reševanju
  2. Izobraževanje za trajnostni razvoj
  3. Mir in človekove pravice
  4. Medkulturno učenje

Pridružene šole smo zavezane k spodbujanju in uresničevanju UNESCO načel z izvajanjem projektov in obeleževanjem svetovnih ter mednarodnih dni, s katerimi skušamo učence pripraviti na izzive vedno bolj kompleksnega in medsebojno odvisnega sveta. Vsako šolsko leto napredujemo v smislu štirih stebrov za 21. stoletje:

  1. Učiti se, da bi vedeli.
  2. Učiti se, da bi znali delati.
  3. Učiti se biti.
  4. Učiti se, da bi znali živeti z drugim.

Sodelovanje naše šole v projektih

Sodelovanje v krovnem projektu

V šolskem letu 2024/25 bo naša šola sodelovala v krovnem projektu središča za celjsko in savinjsko regijo – POZDRAV PTIC MIRU (gre za nacionalni projekt z mednarodno udeležbo). Projekt bomo izvajali kot celoletni krovni projekt, z različnimi dejavnostmi, ki se bodo odvijale skozi vse leto (od septembra do konca meseca maja). Projekt vsako leto spremlja vodilna oziroma osrednja tema. V šolskem letu 2024/25 se osrednja tema glasi: »V miru so združene: sanje, ljubezen, znanje, svoboda, pravičnost in poštenost.

CILJI projekta so:

  • razvijanje socialnih veščin v skladu iz ogrodjem EU kompetenc za strpno sobivanje in oblikovanje kulturnega dialoga,
  • razvijanje državljanskih kompetenc,
  • aktivno vključevanje v spreminjanje družbenega življenja,
  • spodbujanje pozitivnih misli in optimističnega ravnanja.

Na naši šoli bomo v povezavi s krovnim projektom izvajali različne dejavnosti (usmerjeni pogovori in debate o pomenu miru, poklanjanje lepih misli o miru, likovno in literarno ustvarjanje na zapisano temo, organizacija dobrodelnih in solidarnostnih dogodkov…)

Sodelovanje v ostalih projektih

Letos bomo sodelovali še v naslednjih UNESCO projektih:

  • Apeli – Amnesty International (D. Milojević)
  • Veselje do znanosti (B. Petan)
  • Tabor ustvarjalcev dobrih vesti (M. Rokavec)
  • Učenec poučuje (D. Čobec)
  • Otroštvo podaja roko modrosti (M. Lajh)
  • Menjaj branje in sanje (N. Lamper)

Naša šola izvaja dva UNESCO ASP projekta: DREVO = ŽIVLJENJE (K. Krbavac Kenda) in Moje pravice (A. Kunej), preko katerih se povezujemo znotraj slovenske mreže UNESCO ASP. V Evropskem tednu kulturne dediščine pa bomo ponovno izvedli UNESCO dan – Moje mesto skrivnosti šepeta (K. Krbavac Kenda), ko se učenci preselijo iz šolskih klopi na ulice mestnega jedra in na ta način spoznavajo kulturno dediščino domačega kraja.

Spletna stran (aspnet.si)

Naši projekti

PROJEKT DREVO = ŽIVLJENJE

Osnovni cilj našega projekta je vzgajanje, ozaveščanje in usposabljanje za sprejemanje aktivne vloge v življenju posameznika kot dela globalne vizije sveta. Je interdisciplinarni projekt odprtega učnega okolja. Takšen je tudi vpet v šolski kurikulum. Vse šolsko leto se odvija pri pouku in drugih šolskih dejavnostih na razpisano globalno temo.

Naše osnovno vodilo je Agenda 2030 za trajnostni razvoj, ki predstavlja zgodovinski dogovor mednarodne skupnosti za odpravo revščine, zmanjševanje neenakosti, zagotovitev napredka ter zaščite okolja za sedanje in bodoče generacije. Agendo sestavlja 17 globalnih ciljev, ki jih bo potrebno uresničiti do leta 2030.

V letošnjem šolskem letu bomo pozornost namenili 9. globalnemu cilju – INDUSTRIJA, INOVACIJE IN INFRASTRUKTURA. Cilj govori o podpiranju domačega tehnološkega razvoja, spodbujanju vključujoče in trajnostne industrializacije ter inovacij, povečavanju števila zaposlenih v raziskavah in razvoju,…

Z uresničevanjem cilja si države članice prizadevajo zgraditi vzdržljivo infrastrukturo, spodbujati vključujočo in trajnostno industrializacijo ter pospeševati inovacije.

K sodelovanju želimo pritegniti čim več slovenskih vzgojno-izobraževalnih ustanov, nevladnih organizacij in zunanjih sodelavcev ožjega in širšega okolja.

Več: DREVO = ŽIVLJENJE

PROJEKT MOJE PRAVICE

10. decembra leta 1948 so sprejeli Splošno deklaracijo človekovih pravic, kjer so na globalni ravni prvič razglasili, da so vsi ljudje rojeni svobodni, imajo enako dostojanstvo, enake pravice ter da so do svojih pravic in svoboščin upravičeni ne glede na rasno pripadnost, barvo kože, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, narodno ali socialno pripadnost, premoženje, rojstvo ali katero koli drugo okoliščino.

Tudi na naši šoli obeležujemo 10. december kot Dan človekovih pravic. V okviru projekta na ravni cele šole izvedemo delavnice in različne dejavnosti, s katerimi želimo, da mladi spoznajo človekove pravice in z njimi tudi povezane odgovornosti, da jih razumejo in predvsem udejanjajo v vsakdanjem življenju.

Kot šola nosilka nacionalnega UNESCO ASP projekta povabimo k sodelovanju tudi druge slovenske vzgojno-izobraževalne ustanove ter nevladne organizacije.

Več: Nacionalni projekt MOJE PRAVICE 2024

UNESCO DAN in teden kulturne dediščine

Naše knežje mesto Celje ima bogato zgodovino in je zaradi tega zanimivo za odkrivanje ter spoznavanje njegovih znamenitosti. Z našim projektom UNESCO DAN – Moje mesto skrivnosti šepeta smo tudi letos vključeni v Dneve evropske kulturne dediščine v Sloveniji in s tem naš projekt predstavljamo širši množici.

Učenci na projektni dan skupaj s svojimi učitelji in zunanjimi sodelavci odkrivajo skrivnosti o preteklosti našega mesta. Pouk se iz šolskih klopi preseli na ulice celjskega mestnega jedra in na ta način učenci spoznavajo kulturno dediščino domačega kraja. Pri tem se uspešno povezujemo s kulturnimi ustanovami Celja, kjer nam ustrezni strokovnjaki s svojim znanjem pomagajo h kakovostni izvedbi tega dne.

Več: UNESCO dan 2024

UNESCO pridružene šole
Scroll to Top
Skip to content