S podpisom peticije ali apela pozivamo odgovorne osebe, da ustavijo kršenje človekovih pravic posameznikov ali skupin. Amnesty International vsako leto objavi nekaj zgodb kršitev človekovih pravic po svetu. Svetovni kampanji pisanja apelov in solidarnostnih sporočil se že vrsto let pridružimo tudi mi.
Devetošolci Anej, Mija, Mila in Timeja, ki so prostovoljci v šolski knjižnici, so učencem 3. triade predstavili dve zgodbi kršenja človekovih pravic.
Stric Pabai in Stric Paul se borita za prihodnost njune skupnosti v Torresovi ožini, ki tam živijo že od nekdaj. Naraščajoča morska gladina bi lahko popolnoma uničila in za vedno prepustila pozabi tradicionalni način življenja in njihove kulture. S peticijami, naslovljenimi na avstralsko vlado, smo pozivali k sprejemanju potrebnih ukrepov za zaustavitev podnebnih sprememb.


Učenci 2. b pa so v obliki risbic poslali staroselcem v podporo solidarnostna sporočila.



Leta 2017 je Mjanmarska vojska pričela z etničnim čiščenjem manjšine Rohing. Na tisoče jih je bilo ubitih, posiljenih, mučenih, njihove vasi pa požgane. V strahu za svoje življenje je Sawyeddollah z družino hodil 15 dni do Bangladeša, kjer so se nastanili v begunskem taborišču Cox’s Bazar.
Krivci za nasilje so bili Metini algoritmi, ki so s širjenjem sovraštva in diskriminacije okrepili hujskanje vojakov proti Rohingam. Peticije smo naslovili na lastnika Facebooka, gospoda Zuckerberga, da prevzame odgovornost za uničena življenja in z odškodnino poravna izobraževalne programe v taborišču.




10. december je mednarodni dan človekovih pravic. Deklaracija o človekovih pravicah je ena izmed najnaprednejših pridobitev naše civilizacije. Na delavnicah pisanja apelov smo ugotovili, da dokument sam po sebi nikakor ni dovolj in da človekove pravice niso nekaj, kar je samo po sebi umevno.
Povsod po svetu poznamo nenehne kršitve, na kar opozarjajo tudi zgodbe ljudi, ki jih s pomočjo nevladne organizacije Amnesty International spoznavamo vsako leto. Vredno se je boriti zanje z besedo in ne z orožjem. Skupaj smo še močnejši!
Mentorice: Maruša Horjak, Anja Kunej in Dragica Milojević