Nasilje! Opazi ga! Sliši ga! Prijavi ga!

NASILJE! Opazi ga! Sliši ga! Prijavi ga!

Medvrstniško nasilje vključuje hoteno, praviloma ponavljajočo se, ali pa hujšo enkratno, uporabo telesnega, psiho-socialnega, spolnega, materialnega ali spletnega nasilja. Takšno nasilje lahko izvaja ena oseba ali skupina nad drugo osebo ali skupino.

Otroci, ki ste deležni medvrstniškega nasilja, lahko doživljate hude stiske. Prihaja do sprememb v vedenju in čustvovanju, poslabša se vaše psihično in fizično zdravje, spremenite svoj odnos do šole, prijateljev in družine. Mnogokrat pa prihaja do slabšega učnega uspeha. Doživljanje nasilja vsestransko škodljivo vpliva na vaš dobrobit in razvoj. Žrtve medvrstniškega nasilja se čutite prestrašene, nemočne, osramočene, ponižane, nesprejete, nevredne in obupane. Pogosto ste odrinjeni na rob vrstniške skupine in ste ob tem že tako čustveno prizadeti.

Pomembno je, da imate ob sebi odraslo osebo, ki ji lahko zaupate. Bodisi je to učitelj/učiteljica ali svetovalni delavec na šoli, starš ali pa sorodnik. V času doživljanja nasilja se morate nekomu zaupati, ta pa vam mora pomagati. Vse sumljive spremembe pri otroku in njegovem vedenju moramo odrasli čimprej in brez odlašanja preveriti ter poiskati vzrok zanje in mu pomagati.

In ne pozabite, v tej stiski niste sami.

Uvod iz brošure NASILJE! Opazi ga! Sliši ga! Prijavi ga! humanitarnega društva Enostavno pomagam.