Projekt Moje pravice 2023

10. december – DAN ČLOVEKOVIH PRAVIC

Obeležujemo ga na dan, ko je bila leta 1948 sprejeta Splošna deklaracija človekovih pravic. Ta pomemben dokument je temeljni kamen sodobnega varstva človekovih pravic. Na šoli vsako leto obeležujemo 10. december kot dan človekovih pravic. V okviru nacionalnega projekta Moje pravice smo na ravni celotne šole izvedli delavnice in različne dejavnosti, s katerimi smo želeli doseči, da mladi po vertikali v vsakem razredu spoznajo določene človekove pravice in z njimi povezane odgovornosti, da jih razumejo in predvsem udejanjajo v vsakdanjem življenju.

Kot šola nosilka projekta smo k sodelovanju povabili tudi druge slovenske vzgojno-izobraževalne ustanove. Projektu se je v tem šolskem letu pridružilo štirinajst ustanov, in sicer: OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova, OŠ Črna na Koroškem, OŠ Pesnica, CKSG Portorož, OŠ Duplek, OŠ Alojza Gradnika Dobrovo, OŠ Frana Metelka Škocjan, OŠ Sveti Tomaž, OŠ Fokovci, Center za usposabljanje Elvira Vatovec Strunjan, IV. OŠ Celje, ŠC Ptuj, Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo Ptuj ter OŠ dr. Jožeta Toporišiča Dobova.

Letošnje leto so učenci ustvarjali novoletna darila, na katera so zapisali ali narisali pripadajoče pravice oziroma novoletne želje ter voščila, s katerimi so osveščali o pomenu uresničevanja in spoštovanja človekovih pravic. V šolski avli smo pripravili bogato razstavo raznovrstnih izdelkov, ki so močno sporočilni tako z besedo kot z ilustracijo. Razstava bo na ogled ves december.

Ob zaključku razstave bomo darila predali humanitarnim organizacijam ter domu za ostarele. Te jih bodo razdelile med ljudi, da bodo začutili, da niso sami.

Projekt smo na šoli dopolnili še s pisanjem apelov, ki ga organizira mednarodna organizacija Amnesty International. Učno uro so za učence pripravili knjižničarka Dragica Milojević, učiteljica Maruša Horjak in prostovoljci devetošolci (Mila, Mija, Timeja in Anej). Mlade od 7.-9. razreda so vpeljali v svet kršitev človekovih pravic in jim predstavili možnosti ukrepanja v boju proti raznovrstnim kršitvam. Učenci 6. r. pa so imeli delavnico pod naslovom Izven okvirjev različnosti, katero je izvedla prostovoljka Amnesty International.

Vodja projekta: Anja Kunej