Kosilo ... Jedilnik

POPOLDANSKA MALICA

Ponedeljek,

19. 11. 2018

Mlečni zdrob z rozinami, sadje

(M, G)

Čokoladni žepek, nesladkan zeliščni čaj, mandarina

(M, G, O)

Zelenjavna kremna juha s popečenim kruhom, svinjska pečenka, grahov pire, zeljna solata s fižolom in bučnim oljem

(M, G, O)

Cmok s sadjem, jabolčna čežana

(G, M, SO2)

Torek,

20. 11. 2018

Črna žemlja, sadje, čaj

(G)

Obložen pisan kruh (suha salama, šunka, sir, jajca), sadni čaj, zelena paprika

(M, G, S, J)

Kostna juha, špageti s haše omako, parmezan, zelena solata s krompirjem, sadni frape

(G, M)

Polnozrnat kruh, kisla smetana, korenček

Sreda,

21. 11. 2018

Umešana jajčka, črn kruh, sadje

(G, J)

Mlečni riž s cimetom, vanilija kaki

(M)

Zdrobova juha, piščanec v vrtnarski omaki, ajdova kaša, rdeča pesa

(G, M, J)

Ržen kruh, rezina sira, orehi, čaj

Četrtek,

22. 11. 2018

Ovsen kruh, Viki krema, mleko, sadje

Lokalno prid. jabolka

Zeliščna štručka, čaj, korenček

(G, M)

Ciganski golaž, polnozrnat kruh, puding s smetano, sadje

(G, M)

Navadni jogurt, polnozrnata žemlja, sadje

Petek,

23. 11. 2018

Sport musli, mleko, mešano sadje

(M, G, O)

Polnozrnat kruh, maslo, marmelada, bela kava, kivi

(G, M, O)

Paradižnikova juha z rižem, pečena postrv, krompir v kosih s peteršiljem, mešana solata s korenčkom in koruzo

(G, M)

Črn kruh, sir v kocki, sadje, čaj

DOBER TEK!

Kuhinja si pridržuje pravico do spremembe jedilnika.
Pri pripravi obrokov zmanjšujemo količino sladkorja.
Dodatno je vsak dan po 12. uri v avli na voljo sadje in kruh.

Alergene snovi smo v naših jedilnikih označili z naslednjimi oznakami:

• žita, ki vsebujejo gluten (pšenica, rž, ječmen, oves, pira, kamut ali njihove križane vrste) - G

• jajca in proizvodi iz njih - J

• arašidi in proizvodi iz njih - A

• zrnje soje in proizvodi iz njih - S

• mleko, mlečni izdelki in proizvodi iz njih – M

• oreški (mandlji, lešniki, indijski oreški, ameriški orehi, brazilski oreški, pistacija, makadamija) in proizvodi iz njih – O

• ribe, raki in mehkužci ter proizvodi iz njih – R

• listna zelena - Z

• gorčično in sezamovo seme - Go

• volčji bob - VB

• žveplov dioksid in sulfiti v koncentraciji več kot 10 mk/kg – SO2

* Dopuščamo možnost, da jedi vsebujejo tudi sledove posameznih alergenov, ki niso navedeni.

Šolska prehrana

Jedilnik

Prehrana in način življenja pomembno vplivata na naše zdravje in počutje. Zdrava prehrana je še posebej pomembna v obdobju odraščanja. Temeljni cilj šolske prehrane je izboljšati, varovati in ohranjati zdravje ter kakovost življenja. Pri organizaciji šolske prehrane upoštevamo temeljna prehranska priporočila za zdravo prehrano otrok, skladno z usmeritvami mednarodnih standardov in normativov za otroke ter mladostnike.

V razširjeni ponudbi šole in delno sofinancirana s strani MIZŠ je samo malica, vsi ostali obroki so nadstandardna ponudba šole. Starši šolsko prehrano plačujete s položnicami.

Upravičenost do subvencije šolske prehrane (malica, kosilo) je vezana izključno na veljavno odločbo o otroškem dodatku, ki jo starši pridobite na Centru za socialno delo. Šole prejmemo informacijo o upravičenosti preko računalniške povezave, zato posebnih vlog za subvencioniranje šolske prehrane ne vlagate.

Naša šola zagotavlja štiri obroke dnevno: zajtrk, malico, kosilo in popoldansko malico. Prehrano starši naročite ob koncu šolskega leta za naslednje leto s Prijavo učenca na šolsko prehrano in v začetku septembra še s Pogodbo o zagotavljanju šolske prehrane. Obroke obvezno odjavite vsak dan zjutraj od 7. do 8. ure v tajništvu šole (tel. 428 56 10, e-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.) ali neposredno preko šolske spletne strani v aplikaciji LoPolis). Če obroki niso pravočasno odjavljeni, vam jih moramo zaračunati. Evidenco kosil učenci beležijo z elektronsko kartico (obeskom), ki jo morajo imeti vedno s seboj. Brez nje ne morejo dobiti obroka.

Zaradi premajhne jedilnice učenci malicajo v razredih, kosijo pa v jedilnici v skupinah po urniku kosil in v spremstvu učiteljev ID, OPB in VV. Veliko prostorsko stisko smo začasno omilili z dodatnimi mizami na hodniku. Za kosilo je posameznim skupinam učencev namenjenih več odmorov, zato se njihova morebitna naslednja šolska ura izvaja s 25-minutnim časovnim zamikom.

Da bi lahko kljub prostorski stiski kosilo kulturno in v miru zaužili, se morajo učenci  dosledno držati urnika, organizacije in navodil dežurnih in spremljajočih učiteljev.

DIETE

Če ima otrok dieto, morajo starši vsako leto obvestiti razrednika in vodjo šolske prehrane ter prinesti potrdilo zdravnika o medicinsko indicirani dieti za otroka. Ostalih diet v šoli ne moremo zagotavljati.

SHEMA ŠOLSKEGA SADJA

Ob četrtkih bodo učenci še naprej imeli dodatno na voljo sadje in zelenjavo v okviru Sheme šolskega sadja in zelenjave. Takrat nudimo EKO jabolka, jabolka integrirane pridelave ali sadje, ki običajno ni na jedilniku (kaki, jagode, češnje …).

TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK/DAN SLOVENSKE HRANE

Obeležujemo ga vsak tretji petek v mesecu novembru. Vseslovenski projekt Tradicionalni slovenski zajtrk izvajamo z namenom, da bi izboljšali zavedanje o namenu in razlogih za lokalno samooskrbo, domačo pridelavo in predelavo ter v okviru sistema javnega naročanja spodbudili aktivnosti zagotavljanja hrane, pridelane v lokalnem okolju. Javnosti predstavljamo pomen kmetijstva in čebelarstva ter spodbujamo k pravilni in zdravi prehrani.

Posebno pozornost pa namenjamo tudi pomenu gibanja in ohranjanja čistega okolja.

Organizatorka šolske prehrane: Mojca Flere

OPZ3-5

OPZ3-5

zaposleni

*Na kosilo lahko gredo samostojno le tisti učenci, ki gredo takoj po pouku domov ali z zamikom nadaljujejo s poukom (ŠPO, IP).