Datum: 14. 01. 2019

Prejeli smo informacije, da so se na šoli ponovno pojavile naglavne uši. Pri uspešnem preprečevanju in odpravljanju ušivosti imate ključno vlogo starši. Prosimo vas, da obvestilo sprejmete odgovorno.

Brez naslova

V času pojava uši, je potrebno dnevno pregledovanje lasišča, sicer pa vsaj enkrat tedensko.

Za ušivost smo dovzetni vsi ne glede na starost, spol ali socialno-ekonomskih status, pogosteje pa se ušivost pojavlja pri šolarjih, predvsem zaradi tesnejših medsebojnih stikov, ki ušem omogočajo prehajanje z glave na glavo.

Naglavne uši ne prenašajo bolezni, vendar pa s svojimi izločki povzročajo neprijetno srbenje.

Prosimo, da v skladu z navodili za ravnanje ob pojavu naglavnih uši, ki so jih pripravili strokovnjaki, natančno izvedete razuševanje.

Več informacij o ušivosti in njenem preprečevanju najdete na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (www.nijz.si/usi-naglavne-usi).

POVZETEK NAVODIL (Nacionalni inštitut za javno zdravje):

1. Starši imajo ključno vlogo pri preprečevanju ušivosti in odpravljanju uši pri otrocih.
    2. Lasišče pregledamo vsaj enkrat tedensko, posebej pri otrocih, ki obiskujejo vrtec ali šolo. V primerih, da pri družinskem članu najdemo uši ali pa dobimo obvestilo, da so se uši pojavile v kolektivu, lasišče pregledamo vsak dan.
    3. Starši, ki pri otroku najdejo uši ali žive gnide, so dolžni izvesti razuševanje natančno po opisanem postopku.
    4. Sredstev za razuševanje ne uporabljamo preventivno.
    5. Vsa sredstva vedno nanašamo na suho lasišče.
    6. Ne glede na preparat postopek razuševanja obvezno ponovimo čez 7 do 10 dni.
    7. Med enim in drugim postopkom razuševanja dnevno razčešemo lasišče z gostim glavnikom.
    8. Lasišča ne umijemo vsaj še dan ali dva po tem, ko smo izprali preparat za razuševanje.
    9. Glavnike in krtače operemo v vroči vodi (več kot 60ºC), prav tako perilo (oblačila, brisače, posteljnino), ki je bilo v stiku z lasmi.
    10. Predmete, ki jih ne moremo oprati, vstavimo v plastično vrečko, ki jo tesno zatisnemo in pustimo za 10 do 14 dni na sobni temperaturi ali 24 ur v zamrzovalniku.
    11. Otrokom odsvetujemo medsebojno menjavo kap, čelad, glavnikov ali krtač.
    12. Ni zadosti dokazov, da rastlinski pripravki (eterična, naravna olja) učinkovito odstranjujejo uši.
    13. Odkritje uši ali gnid na otrokovi glavi nikoli ne sme biti razlog, da bi otrok dlje časa izostal iz šole ali vrtca. Otrok se vrne v šolo ali vrtec takoj po prvem razuševanju.

Danica Šalej, ravnateljica