je osrednje dogajanje Dneva slovenske hrane, ki ga je razglasila Vlada RS in ga obeležujemo tretji petek v novembru (letos torej 17. novembra).

zajtrk

Učence s projektom Tradicionalni slovenski zajtrk seznanjamo o pomenu zajtrka, pomenu in prednostih lokalni pridelanih živil (živil pridelanih v Sloveniji), pomenu kmetijstva in čebelarstva ter njunih vplivih na okolje in o pravilnem ravnanju z odpadki. Pomembno je tudi  ozaveščanje o pomenu zdravega načina življenja, vključno z gibanjem in športnimi aktivnostmi.

 Letos smo v okviru projekta izvedli naslednje dejavnosti:

- učenci izbirnega predmeta Likovno snovanje so ustvarjali na temo slovenskih pregovorov, ki se navezujejo na hrano (IP LS izdelki),

- učenci izbirnega predmeta Šolsko novinarstvo so pripravili in izvedli oddajo šolskega radia na temo Tradicionalni slovenski zajtrk (TSZ novinarji slike) in učenec Rok Brečko je spesnil in zarepal svojo avtorsko pesem Nekaj vam povem (Rok Brečko rep),

- učenci izbirnega predmeta Poskusi v kemiji so izvedli raziskavo o vsebnostih sladkorja v jogurtih (IP POK slike),

- učenci in zaposleni smo brezplačno zajtrkovali črn kruh, maslo, med, mleko in jabolko – vsa živila so bila slovenskega porekla,

- prvo šolsko uro so učitelji namenili kulturnemu použitju zajtrka (TSZ slike). Devetošolci pa so tudi zaplesali.

Vendar pa ta aktivnost ni osamljena. Namreč učence skozi vso šolsko leto spodbujamo z zdravemu načinu življenja in primerni telesni aktivnosti ter jih osveščamo o pomenu pozitivnega odnosa do kvalitetne slovenske hrane.

 

Nekaj vam povem … (rap)

Poslušajte zdaj, nekaj vam povem:

»Če kupite sladkarije,

velik imate problem,

ker sladkarije nikdar ne izbirajo poti.

To se zgodi …,

da te sladkor s puščico ustreli.«

Zato poslušajte me zdaj vsi:

»Jejte sadje, zelenjavo in brokoli.

Če boš to naredil,

boš zdrav vsak dan

in naslednji dan ne boš zaspan.

Šport, smeh, prehrana zdrava

to je življenjska kondicija prava.«

Rok Brečko, 5. a

"Nekaj vam povem" mp3 datoteka