Spoštovani!

Vsi otroci na svetu imajo nekaj skupnega – njihove pravice, zapisane v Konvenciji o otrokovih pravicah, ki jo je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela 20. novembra 1989. Čeprav je konvencija najbolj široko ratificiran dokument o človekovih pravicah doslej, so žal pravice otrok še vedno marsikje kršene.

Človekove pravice  so tema, ki nas bo povezovala v nacionalnem Unesco ASP projektu  MOJE PRAVICE. Pomembno je, da mladi poznajo človekove pravice in z njimi tudi povezane odgovornosti, da jih razumejo in predvsem udejanjajo v vsakdanjem življenju.

Vsebinski potek projekta

1. Učence seznanite s Konvencijo o otrokovih pravicah  in/ali z Deklaracijo človekovih pravic. Za uvodno motivacijo si lahko izberete ustrezni kratki film, reklamni spot, literarno zgodbo, fotografijo, igro vlog, ipd. Učenci si nato izberejo eno pravico, se o njej pogovarjajo ter oblikujejo svoje mnenje, zakaj so ljudem kršene pravice. Spodbudite jih k razmišljanju o neenakomernem razvoju v svetu in globalni solidarnosti ter o vzrokih in posledicah kršenja človekovih pravic. Pogovorite se tudi o naših odgovornostih ter oblikujte stališča, kako lahko mi vplivamo in kaj lahko naredimo za odpravo kršitev človekovih pravic. Svoje ideje naj učenci zapišejo na manjši list papirja (lahko je barvni).
  1. Izvedemo delavnico (v sklopu pouka ali drugih dejavnosti) na temo tiste pravice, ki so si jo učenci izbrali. Delavnica naj vključuje razpravo in s tem možnost izražanja učenčevih lastnih pogledov, razmišljanj ter argumentov o izbrani pravici. Učenci naj oblikujejo želje oziroma spodbudne misli za ljudi, ki jim je ta pravica kršena. To misel oziroma stališče naj učenci prav tako napišejo na manjši list papirja (lahko je barvni). V povezavi z razpravo o izbrani pravici, naj učenci še likovno ustvarjajo. Narišejo lahko risbe, grafite, stripe ... Nato vse  učenčeve izdelke (misli, stališča, želje, risbe ...) zberete, saj jih boste potrebovali za končni izdelek.
  1. Za razstavo ustvarite vaše novoletno darilo - prazno kartonasto škatlo, ki jo ovijete in polepite z učenčevimi izdelki (misli, risbe ...). Na vidno mesto zapišite ali nalepite tudi ime vaše šole. Izdelek pošljite najkasneje do 1. decembra 2017 na naslov OŠ Frana Kranjca Celje, Hrašovčeva 1, 3000 Celje, s pripisom MOJE PRAVICE.
  1. Zaželeno je, da projekt decembra aktualiziramo s pisanjem apelov  Vsako pero šteje, pod okriljem Amnesty international. Vsa navodila najdete na njihovi spletni strani. Svojo aktivnost objavite na vaši spletni strani, naslov povezave pa pošljete po elektronski pošti na naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., da jo objavimo tudi mi.
  1. Projekt bomo zaključili v znak obeležitve 10. decembra, svetovnega dneva človekovih pravic. Vse izdelke bomo razstavili v šoli na razstavi, odprti za širšo javnost. S simboliko daril, z željami in razmišljanji se bomo spomnili na ljudi, ki so jim kršene človekove pravice.
  1. Rok prijave je 15. 10. 2017.

Veselimo se sodelovanja z vami in vas lepo pozdravljamo.

Ravnateljica: Danica Šalej                                                             Vodja projekta: Anja Kunej

PRIJAVNICA